VP18L13/18L19-50A-MSi/CR_CS8365C,
SKU: VP18L13/18L19-50A-MSi/CR_CS8365C Categories: , ,
VP18L13/18L19-50A-MSi/CR_CS8365C Specifications
SKU VP18L13/18L19-50A-MSi/CR_CS8365C
Brand
InfraPower
Categories
Form Factor
0U Rack Mount
PDU Series
MSi
Power Phase
3-Phase
Voltage
208V
Outlets
C13 x 18 + C19 x 18
Outlet Quantity
36
Outlet Type
Slide-lock C19 + C13
Power Rating
50A
Power Circuit
20A 2-pole MCB x 6
Input Plug
CS8365C
Enclosure Material
Steel
Single / Dual Feed Power
Single Feed
Support
Technical Support
WE ARE HERE TO HELP! Please contact our experts for technical assistance.
Have Any Questions?
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Ordering
Package Icon
Package Contents
Contact Us for Package Contents
2 Years Standard Warranty
on all purchases. Expandable up to 5 years.
Austin Hughes Global Distribution Map
Shipping & Ordering Information
Shopping Cart Icon
Where to buy
Reseller Icon
Become a Partner
High-quality Build with Certifications for any application
Product Warranty
2 years standard warranty on all purchases. Expandable up to 5 years.
Certifications
All our products are extensively tested and certified to the highest standards.
Built-to-last
High-quality build with many years of in-market testing.
Global Support
Extensive authorized distributions network around the globe.
Customer Commitment
Enhance customer competitiveness through our world class quality solutions and services.
Go Green Business
BSI ISO9001 / ISO14001 accredited ensuring maximum operating efficiency.
About Austin Hughes
Design. Manufacturing. Global Services.
Founded in 1995. Austin Hughes is a design and manufacturing group that offers a broad range of solutions based around 19 inch rack mount technology.